Форум розвитку громадянського суспільства у новому форматі/17 грудня 2020

17 грудня відбудеться довгоочікувана подія — щорічний Форум розвитку громадянського суспільства у новому форматі – Телемарафону. Захід традиційно організовує  ISAP Ednannia

Вперше в рамках Форуму працюватиме регіональний майданчик на Сході, події якого проходитимуть у форматі «Онлайн+офлайн», об‘єднавши однодумців Донецької та Луганської областей.

Локальний партнер Форуму розвитку громадянського суспільства – громадська організація “Точка доступу”.

На регіональному комунікативному майданчику ми разом з партнерами:

  • Обрали актуальні для Східного регіону теми дискусій
  • Підготували майстер-класи, які проведуть практики
  • Запросили справжніх супергероїв-фахівців, активістів регіону та гостей з Польщі, з якими разом будемо посилювати Імунітет до Іллюзій та мотивуватися на нові досягнення.

Запрошуємо долучитись до дискусій та інтерактиву представників та представниць громадських організацій та ініціативних груп, волонтерів, активістів, мешканців та мешканок Донецької та Луганської областей, які зацікавлені у розвитку своїх громад.

17 грудня у кожного є унікальна можливість:

  • дізнатися про тенденції розвитку громадських організацій
  • поспілкуватись з колегами, почути практичні поради від провідних експертів
  • почути історії успіху та надихнулися ідеями наших Міжнародних партнерів з Польщі
  • мотивуватися на нові досягнення, знайти партнерів для втілення проєктів та ініціатив

Вперше за всю історію Форуму, Східний регіональний майданчик стане частиною Всеукраїнської інтерактивної мапи Форуму!

Усі трансляції відбуватимуться на онлайн платформі, доступ до яких ви матимете лише після реєстрації за посиланням https://forum.ednannia.ua/  

Зареєстровані учасники отримають посилання електронною поштою. Запрошуємо на прямий ефір 17 грудня на сторінці ГО «Точка доступу».

Присвятіть 17 грудня мотивації, натхненню! Відкрийтеся новим знанням і цікавому спілкуванню. Зробимо подію разом!

Тренінгові онлайн-навчання для НГО Донецької та Луганської області: історії успіху, обмін досвідом та платформа для майбутньої співпраці

Не бійся змін, або мрії залишаться мріями!

Завершилася серія тренінгових навчань за напрямом «Громадська безпека та соціальна згуртованість», що реалізує ГС «Громадські ініціативи України» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. 

Компонент напряму було реалізовано для групи учасників та учасниць з Луганської та Донецької області – батьків дітей з інвалідністю (аутизмом, синдромом Дауна, тощо), а також організацій, ініціативних та волонтерських груп, що працюють з цією соціальною групою. Ми впевнені, що участь батьків у таких тематичних заходах допомагає їм змінити свої погляди на особисті проблеми, сприяє  покращенню  емоційного стану, підвищенню самооцінки, інформованості щодо вирішення складних питань повсякдення. Життєвий досвід, історії успіху інших стають у нагоді при вирішенні власних проблем. Для участі були запрошені активісти, волонтери, представники громадських організацій Донецької та Луганської областей. Онлайн-тренінги були присвячені розробці соціальних проєктів, вивченню основ фандрайзингу, особливостей управління проєктним циклом, стратегічному плануванню, звітності, командоутворенню та вмінню приймати рішення та веденню переговорів. У непростих умовах сьогодення, незважаючи на складнощі та виклики, що постали перед НГО, молоді та досвідчені організації̈ об’єднуються заради втілення ініціатив, продовжують розвиватися, ставати надійними партнерами органам місцевого самоврядування. Такі освітні програми допомагають бути більш професійними, задавати високі стандарти якості у громадській роботі. Зважаючи на особливу тематику тренінгів, необхідно відмітити неймовірно довірливу та зворушливу атмосферу, відкритість дискусій, за що велика подяка від організаторів всім учасникам та учасницям, а також гостям зустрічей – досвідченим громадським діячам та діячкам, активістам і волонтерам, які власними досягненнями та успішно втіленими проєктами, надихають та мотивують на зміни, дають змогу повірити у власні сили, відчути підтримку і важливість у суспільстві.

Статистика реалізації  компоненту: 

  • 5 місяців навчання

  • Понад 60 учасників заходів

  • 16 триденних тренінгів

  • 18 тренерів, залучених до навчання

  • Понад 25 запрошених гостей-експертів

На меті проведення тренінгових навчань було створення сприятливих умов, нових можливостей для обміну інформацією, досвідом, а також знайомство з однодумцями для створення спільних проєктів у майбутньому. Це є вклад у мережування, внесення своєрідного загальнонаціонального контексту, який допоможе досягти позитивних змін, отримати результати у роботі громадських організацій України, сприяти розвитку громадянського суспільства, покращенню життя та вирішенню нагальних проблем у громадах. Освітні тренінги з практичною складовою, окрім теоретичного навчання, дали змогу НГО підвищити свою організаційну та фінансову спроможність, знайти партнерів серед інших громадських організацій із різних куточків України. Однією зі складових успіху та результативності у проведенні навчальних сесій є вибір тренерської команди. Окрім досвідченості та експертності, цінність тренера чи тренерки полягає у вмінні фахово та цікаво донести інформацію. Вони є хедлайнерами кожного освітнього заходу, тому від їх професіоналізму, вміння згуртувати учасників та учасниць, мотивувати та надихати залежить успіх. Команда, яка працювала за напрямом «Громадська безпека та соціальна згуртованість», реалізованому спілкою «Громадські ініціативи України» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, –- це потужна сила, талановиті цікаві особистості, справжні професіонали з великим власним досвідом успішної громадської діяльності. Програми для тренінгових навчань були розроблені максимально цікаво та змістовно, з практичними завданнями, прикладами роботи НГО України і за її межами, фаховими порадами, що стануть у реальній нагоді на практиці для новостворених організацій. Кожен із тренерів та тренерок, залучених до проведення заходів, має власні професійні досягнення, багаторічний досвід практичної роботи, багато втілених проєктів та ініціатив, що сприяли  позитивним змінам у суспільному житті громад. Окремо зазначимо, що деякі тренери успішно займаються громадською діяльністю ще з 1998 року. Кожен із них не тільки має величезний досвід створення та керування НГО, а може змістовно та фахово його передати, практично відпрацювати, надихнути та мотивувати на успішну діяльність молоді організації. Тож, на практиці доведено, що потужна командна робота з відпрацюванням найактуальніших для суспільства тем разом із фаховою командою експертів, залучених організаторами до співпраці, – це синергія, ефект від спільної діяльності якої якісно перевершує ефект від роботи окремих людей. Завдяки тренерам, активній співпраці учасників та учасниць, обміну досвідом та інформацією, тренінги за напрямом «Громадська безпека та соціальна згуртованість» дають можливість громадським організаціям  та волонтерським групам із різних регіонів України краще пізнати один одного і створити партнерства в майбутньому.

Справжньою інновацією онлайн-формату для всіх, хто брав участь у заходах протягом 5 місяців навчання, є можливість поспілкуватися з досвідченими громадськими діячами зі всієї України. Кожного дня ввечері на них чекала рубрика «Невипадковий гість» – новий формат сесій, до яких були запрошені  цікаві та успішні представники НГО з усіх куточків нашої країни. Вечірні зустрічі з невипадковими гостями дозволили у неформальній атмосфері поспілкуватися, мотивуватися, отримати нові знання, корисну інформацію для подальшого розвитку, дізнатися про досвід інших громадських організацій. Зокрема,  у рубриці «Невипадковий гість» на зустрічі з учасниками та учасниками завітали Світлана Демко, керівниця ГО Асоціації «Відкриті серця», Тетяна Романова,  ГО «Агенція міських ініціатив», Регіна Гусак, координаторка у Чернігівському Благодійному фонді «Поліський оберіг», Сергій Пронкін, керівник ГО «Нова Дружківка», Олег Гришин, експерт Інституту професійного фандрайзингу,  Наталя Чермошенцева, ГО «Громадський центр «Нова Генерація» та інші досвідчені експерти, громадські діячі та діячки, які змогли своїм досвідом та історіями успіху надихнути учасників на нові досягнення.

Після тренінгів учасники та учасниці ділились враженнями. Зокрема, Марина Касаткіна, представниця ГО «ДАР. Допомога. Адаптація. Реабілітація», зазначила, що  від тренінгу отримала задоволення, відмітила змістовність та предметність теми. Олександр Жуков, голова правління громадської організації «Світ життя. Підтримка, турбота, захист» (м. Лисичанськ, Луганська обл.) зазначив, що для молодих НГО такі заходи є особливо актуальними, а знання, отримані під час сесій та зустрічей із досвідченими громадськими діячами, допоможуть у майбутньому розвитку організацій та втіленню суспільно важливих ініціатив. Яніна Чирва, координаторка громадської організації «Покровська міська організація ветеранів та інвалідів учасників АТО в Донецькій області» розповіла, що тренінги, організовані ГС «Громадські ініціативи України», надихнули на створення нових ініціатив у громадській діяльності. Вона також зазначила, що коли разом з однодумцями детально розглядаєш тему, відпрацьовуєш на практиці, дізнаєшся про досвід інших активістів, такі зустрічі мотивують, створюють фундамент для нових партнерств та сумісних проєктів в майбутньому. Учасники відмітили, що очікування від заходів та кінцевий результат у підсумку повністю співпали.

Тренінгові навчання за напрямом «Громадська безпека та соціальна згуртованість» реалізовані ГС «Громадські ініціативи України» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Ознайомчий візит до Кременчука: мотивація активістів Сходу на нові досягнення

23-26 листопада відбувся навчально-ознайомчий візит для представників громадських організацій Луганської та Донецької областей у Кременчук. Захід було організовано Спілкою Громадські ініціативи України у співпраці з регіональним партнером ГО «Точка доступу» в рамках проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах». Учасники та учасниці візиту разом з фаховими експертами та активістами провели чотири цікавих дні, протягом яких було заплановано низку зустрічей, візитів до місцевих організацій, дискусій на хвилюючі питання, вирішення яких дозволяє рухатись вперед, залучати мешканців до активної участі у житті громади. Раніше подібні ознайомчі візити для активістів Сходу вже відбулися до Львова та Херсона. Метою таких заходів є чудова нагода обміну досвідом як для молодих організацій, так і вже досвідчених НГО, можливість обговорення з колегами актуальних питань та нагальних проблем громадянського суспільства, а також перспектива сумісної реалізації ініціатив,  що стануть потужною платформою для налагодження діалогу з органам місцевого самоврядування, бізнесу, встановлення партнерств і мережування НГО.

Під час візиту учасники та учасниці мали зустріч  у Молодіжному Парламенті Кременчука, де поговорили про співпрацю НГО з владою,  можливості, перспективи та сучасні нюанси. Юлія Комлач, директорка ГО “Фонд підтримки студентської молоді” розповіла про досвід залучення волонтерів до роботи в громадській організації, а  Владислав Мальков розповів про шлях становлення та розвитку українського скаутингу в молодіжній організації “Пласт” у Кременчуці. 

Під час зустрічі в офісі КІПЦ «Європейський клуб» разом із запрошеними активістами та експертами  поговорили про те,  як у сьогоденних умовах краще реалізувати партнерські проекти культурної співпраці у малих містах. Роман Каць, координатор громадської організації «Культурний ді@лог» поділився досвідом з реалізації інноваційного проекту «Український Букет Народів», метою якого є створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження». Також  в рамках зустрічі в офісі КІПЦ «Європейський клуб»  Ганна Андрієнко, голова правління у громадській організації “Інклюзія без обмежень”  поділилася досвідом, як працювати та супроводжувати родини та дітей, які потребують уваги, розповіла про те, як фахівці та волонтери організації здійснюють наставництво та супровід дітей-сиріт та родин з дітьми з обмеженими можливостями. Альона Глазкова, членкиня “Європейського клубу” поділилася секретами успішної реалізації програми міжнародного обміну у провінційному місті. Особливу увагу під час зустрічі було приділено дискусії на тему “Як працювати з людьми, які переживають кризу”. Юлія Єфремова, представниця групи самодопомоги жінкам, які пережили домашнє насильство, розповіла про підхід проведення соціально-психологічної роботи, допомогу таким жінкам на шляху подолання наслідків.

Тема побутової та політичної корупції, а також непрозорість управління, є актуальною для всіх регіонів України. Під час ознайомчого візиту Оксана Гуйда  голова громадської організації “Кременчуцький антикорупційний центр” розповіла про   побутову та політичну корупцію очима Кременчужан. Практика показує, що спільними майже для всіх областей є наступні корупційні проблеми: неефективність використання комунального майна (непрозорі тендери, будівництво, землевідведення), побутова корупція в освітній та медичній сферах, політична корупція (лобізм незаконних рішень, непрозоре призначення на посади) і корупція в дозвільній системі. Продовжуючи антикорупційну тематику дискусії,  Лариса Гориславець, менеджерка антикорупційних проектів в громадській організації КІПЦ “Європейський клуб”, поділилася досвідом, як організувати громадський моніторинг закупівель та інші антикорупційні ініціативи, розповіла про успішну реалізацію проєктів, задачами яких було здійснення контролю за використанням бюджетних коштів, моніторинг декларацій про доходи чиновників і депутатів у Кременчуці, відстоювання права на доступ до інформації.

Після ознайомчого візиту до Кременчука учасники поділилися враженнями. 

Антон Кухлєв, голова громадської організації “Платформа ініціатив “МУВ” (м. Новогродівка, Донецька область) зазначив: “Приємно вражений відкритістю людей у Кременчуці. Протягом 4 днів візиту відбулося 12 зустрічей, під час яких ми мали змогу подискутувати на різні важливі для суспільства теми, дізнатись досвід з вирішення нагальних проблем у Кременчуці. Особливо сподобалась зустріч в офісі ГО «Інша жінка», під час якої нам розповіли, як жінки відіграють помітну роль у суспільному житті міста, як вміють відстоювати свої інтереси, об’єднуватись та створювати цікаві програмні заходи. Зустріч в офісі громадської організації «МИ» мотивувала на вирішення нагальних проблем у власній громаді. Вражає, як активісти організації простими речами надихають на  активізацію громадян віддалених районів через культурно-просвітницькі заходи. Також важливою була розмова про домашнє насильство, як організація допомагає реабілітуватись постраждалим. Вважаю цю тему особливо хвилюючою у сьогоденні. Дякую організаторам за насичену та цікаву програму”. 

Ольга Вовк, членкиня ГО “UA Group” (м. Світлодарськ, Донецька область): “Кременчук відкрився для мене з іншого боку, приємно вражена кількістю громадських організацій, що працюють у місті. Особливо важливою для мене була зустріч з представниками молодіжного парламенту у Кременчуці, вражає активність молоді, співпраця з місцевою владою у реалізації молодіжних ініціатив. Також сподобалась розмова про відстоювання інтересів та просування жінок у бізнесі,їх активна участь у житті міста. Я розумію важливість цієї теми, бо маю бажання долучати дівчат до активної співпраці у громадській діяльності. Кожна зустріч вийшла цікавою, мотивуючою, незвичний форма навчання дозволив поглибитись в атмосферу, тематику дискусій. Дякую організаторам, експертам, спікерам за теплу атмосферу,  за можливість обмінятися досвідом, мотивуватися на нові досягнення, крокуючі шляхом позитивних змін у Світлодарську”.

 

Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Ознайомчий візит до Херсона: приклади успішної співпраці та реалізації ініціатив

Спілка Громадські ініціативи України у співпраці з регіональним партнером ГО «Точка доступу» в рамках проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах» 12-15 жовтня провела ознайомчий візит для представників громадських організацій Луганської та Донецької областей у Херсоні. Метою проєкту є теоретичне та практичне навчання, а також обмін досвідом, кращими практиками розвитку партнерства між органами місцевого самоврядування та неурядовими громадськими організаціями зі Сходу України.

Налагодження комунікації та встановлення міжсекторальних партнерств є новим досвідом, що відкриває нові можливості  та рішення, сприяє формуванню нового погляду на розвиток громадянського суспільства, створює нову культуру ефективної взаємодії влади, громади і навіть  бізнесу.  Ознайомчий візит – це зміцнення можливостей, цікавий діалог та мотивація на нові ініціативи і досягнення. Впродовж 4 днів візиту запрошені до дискусій експерти з  різних сфер діяльності, представники ОМС та досвідчені активісти розповіли гостям про запровадження гендерного підходу в управлінні громадою, досвід розбудови системи комунікації між урядовими організаціями та НГО, про здобутки та виклики під час децентралізації у Херсонській області, етику відносин в процесі планування та реалізації спільних громадських ініціатив, прийнятті рішень для розвитку громади.

Під час візиту учасники та учасниці відвідали Громадський центр «Нова генерація», де поспілкувались з виконавчою директоркою громадської організації Оксаною Глєбушкіною та експерткою з гендерної рівності Ольгою Жуковою. Досвідчені активістки розповіли про результати більш ніж 25 років системної роботи, які  вже принесли позитивні зміни. Було успішно впроваджено більше 100 проектів у громадах, проведено безліч тренінгів, консультацій та стажувань для активістів громадського сектору,  що допомогло розпочати діяльність, посилити організаційну та технічну спроможність  більше  ніж 20 організацій. Громадський центр допомагає ініціативним групам та щойно створеним організаціям, які  тільки розпочинають свій шлях та  організаціям,  які  вже напрацювали досвід, розуміють важливість організаційного розвитку та впроваджують зміни.

У місті  Гола Пристань Херсонської області учасники та учасниці мали зустріч із головою правління БФ «Свята Ольга» Світланою Михолат. Вона поділилася досвідом щодо успішної реалізації проєктів для різних груп жінок та чоловіків на локальному рівні, впровадження розвитку гендерно орієнтованого бюджетування в Україні, надала живі приклади гендерного підходу,  що враховує особливі потреби різних груп людей. У Херсонському обласному центрі «Успішна жінка» разом з очільницею організації Анжелою Литвиненко учасники візиту дискутували на тему захисту соціальних, економічних, політичних, творчих та інших прав громадян, обговорювали шляхи залучення мешканців до розбудови громадянського суспільства та демократії, сприяння реалізації державної та місцевої гендерної політики. Також в рамках ознайомчого візиту до Херсона було організовано зустріч з  Погрібною Людмилою, секретарем Музиківської сільської ради. Вона провела екскурсію громадою, розповіла про успіхи  запровадження гендерного підходу у документи громади, розвиток  та ефективні методи  залучення громадян до активної участі у житті села Музиківка. Елла Петренко, голова ГО «Білозерський центр регіонального розвитку»  поділилася досвідом впровадження кампанії «За прозорі бюджети», розповіла про активізацію молоді на локальному рівні.

Особливо теплою вийшла зустріч з Іриною Ханніковою, головою інклюзивного простору дитячих мрій «Сонячні діти Херсонщини», створений для підтримки дітей з синдромом Дауна.  Організація була створена у 2014 році, членами її є батьки дітей з синдромом Дауна, а сама організація впроваджує ініціативи та проєкти, що мають на меті допомогу у соціалізації незвичайних дітей у громадянському суспільстві. 

Після ознайомчого візиту учасники поділилися враженнями. 

Тамара Рябцева, членкиня громадської організації «Вік щастя» (м. Слов’янськ, Донецька область), та представниця Дружківської громади, зазначила: «Програма ознайомчого візиту дуже сподобалась. Для мене такий досвід візитів вперше, дякую організаторам заходу також за можливість вперше відвідати місто Херсон. Все було цікаво, отримала багато нової корисної інформації, чудові враження від всіх візитів і дискусій з експерам, активістами Херсонщини. Але особливо сподобався візит до Музиківської ОТГ. Захоплює та мотивує, що невеличка громада з населенням близько 4000 мешканців  так стрімко розвивається, а жителі беруть активну участь у житті села. Дякую організаторам за цікавий досвід».

Артем Сінченко, волонтер громадської організації «Обрії можливостей» (м. Сєвєродонецьк, Луганська область) також поділився враженнями: «Для представників нашої організації такі ознайомчі заходи особливо цінні. Нашій організації всього 3 місяці, ми ще на початку шляху розвитку, тому для нас дуже важливо дізнатись досвід інших організацій із впровадження суспільно важливих ініціатив, щоб набути практичних навичок, спілкуючись з фаховим експерами, та крокувати до успіху, змінюючи життя в громаді на краще». 

Команда організаторів ознайомчого візу до теплого та гостинного міста Херсон висловлює подяку всім учасникам та учасницям, а також активістам, волонтерам, представникам органів місцевого врядування за чудову можливість  почути історії успіху та експертні поради, дізнатися про досвід ефективного впровадження ініціатив для розвитку громадянського суспільства.

 

Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Форум «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад»: міжнародний онлайн-формат дискусій та майстерень.

Без участі громадянського суспільства неможливо побудувати сильну державу. Для розвитку, успішного втілення проєктів, що змінюють життя суспільства на краще, громадським організаціям необхідно збагачувати один одного досвідом, історіями успіху, ідеями та енергією. 11-12 листопада відбувся Форум «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад». Масштабний захід був реалізований командою громадської спілки «Громадські ініціативи України» та її партнерів в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Форум — це міжнародний майданчик для обговорення ключових викликів та можливостей, перед якими опинились активні громадяни, громадські організації, органи місцевого самоврядування та держава в цілому. Збройний конфлікт на сході України, епідемія, економічний спад, відсутність довіри до державних інституцій — це ті виклики, з якими нам довелось зіткнутись в останні роки. На ці виклики громадянське суспільство відповіло гнучкістю, взаємодопомогою та солідарністю. Впродовж двох днів в режимі онлайн учасники та учасниці форуму разом з фаховими експертами, провідними спікерами, громадськими активістами з різних куточків України та за її межами обговорили актуальні проблеми, питання, що хвилюють суспільство, виклики, що стоять перед громадськістю вже сьогодні, а також поспілкувалися про шляхи їх вирішення. Географія заходу була представлена учасниками та учасницями не тільки українськими громадами — Кропивницький, Лисичанськ, Вінниця, Сєвєродонецьк, Краматорськ, Мелітополь, Київ, Миколаїв та інші міста України, а також нашими іноземними гостями з Польщі, Молдови та Нідерландів. 

Під час цікавих панельних дискусій українські та міжнародні експерти розповіли про поступові позитивні зміни у напрямку співпраці громадського сектору та органами державної влади. Павло Шеремета, у минулому міністр економіки України, а нині активіст, який надихає на зміни, знаючи регіональні контексти, виступив  модератором однієї з панельних дискусій. Маючи багаторічний досвід громадської роботи, він із впевненістю зазначив, що треба прямувати до партнерських відносин, консолідації зусиль задля вирішення питань, що турбують громадян України. Олександр Ярема, Голова Державного агентства розвитку молоді і громадянського суспільства, також зазначив: «Ключове питання — бути почутим, взаємодіяти на різних рівнях! У прагненні бути справді демократичною країною, треба формувати спільний порядок денний між органами державної влади та громадянським суспільством. Зараз ми з колегами працюємо над стратегією розвитку. Треба допомогти громадським організаціям стати більш сталими, особливо в контексті фінансів, створити довготривалий формат співпраці». Пан Ярема також розповів, що зараз створюється багато молодіжних просторів, майданчиків для неформальної освіти, і Донеччина, де за останній час з‘явилось більше 100 таких майданчиків, є в цьому сенсі гарним прикладом. Такий розвиток дає поштовх для створення нових ініціатив. Спікери зазначили, що саме завдяки інституції громадянського суспільства, вже сьогодні відбуваються зміни, вирішуються нагальні питання, що стосуються різних верств населення, окремих вразливих груп, таких як внутрішньо -переміщені особи, ветерани АТО/ООС, люди, які проживають на непідконтрольних уряду територіях. Кожна дискусія з досвідченими експертами, активістами — це фантастична нагода у форматі «живого діалогу» проаналізувати досягнення та окреслити основні напрямки співпраці, створити успішні партнерства, обмінятися досвідом щодо напрацювань громадськості та влади в питаннях розвитку громадянського суспільства. 

Незважаючи на формат онлайн, заходи вийшли цікавими. На жаль, пандемія COVID-19 внесла свої «корективи» у життя кожного. Введені карантинні обмеження є необхідними задля збереження здоров’я та життя кожної людини. Дякуємо всім, хто приєднався до нас і продовжує працювати у досить незвичному для всіх форматі та перетворювати виклики сьогодення на нові можливості для розвитку НГО. Одними з основних принципів діяльності громадської спілки «Громадські ініціативи України» є партнерство та підтримка, довіра та небайдужість, суб’єктність громади та різноманіття. Тож, ми дякуємо всім учасникам та учасникам за активність, спікерам та фаховим експертам за насичені дискусії на хвилюючі теми, бажання передати практичний досвід іншим громадським організаціям. Саме партнерство, створення потужної мережі на місцевому, регіональному та національному рівні  сприяє активній участі громадян у формуванні місцевих та національних політик. Впродовж двох днів окремим форматом роботи на Форумі були Майстерні, кожна з яких була присвячена окремій темі, що наразі є важливою для всіх регіонів нашої країни. Учасники та учасниці Форуму мали змогу самостійно обрати тематичну Майстерню, на під час якої отримали нові знання, дізнались секретів  лайфхаків практичного застосування інструментів, що сприяють розвитку громадянського суспільства, налагодженню партнерських відносин з органами місцевого самоврядування, успішному втіленню ініціатив. Тематика Майстерень була розроблена організаторами таким чином, щоб максимально охопити всі питання, що наразі постали перед громадянським суспільством, і які можна ефективно вирішувати за допомогою впровадження різних ініціатив та проєктів НГО. Зокрема, Майстерні були присвячені вивченню інструментів організаційного розвитку, соціальній згуртованості та громадській безпеці, обговоренню молодіжних та волонтерських ініціатив, створенню платформи для фінансової незалежності НГО, стан і тенденції розвитку медіа та сфери комунікацій, а також багато іншого.

Особливого колориту Форуму додала вечірня зустріч, присвячена знайомству з багатонаціональною культурою сходу України та Приазов’я. Учасники та учасниці занурились в неймовірну атмосферу виступів національних колективів, за участю греків-румеїв із селищ Нікольське та Сартана, а також греків-урумів села Гранітне. Ахтем Сейтаблаев, український актор та режисер кримськотатарського походження, Заслужений артист АР Крим, зазначив: «Освіта та культура як інструмент розвитку громади, —  один з найважливіших аспектів». 

Після завершальної дискусії «Україна майбутнього: як захистити громадянські права і свободи в умовах постійного тиску», під час якої поговорили  про майбутній розвиток НГО в Україні, одноголосно було підписано Резолюцію учасників  міжнародного  форуму  «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад». Враховуючи те, який авторитет та значення для суспільства мають громадські організації та волонтерські групи, учасники форуму звертаються з проханням до органів місцевого самоврядування та органів державної влади, українських громадських організацій та волонтерських ініціатив та міжнародних та національних фондів, що підтримують розвиток громадянського суспільства. 

Збройний конфлікт на сході України, епідемія, економічний спад, відсутність довіри до державних інституцій — це ті виклики, з якими нам довелось зіткнутись в останні роки. На ці виклики громадянське суспільство відповіло гнучкістю, взаємодопомогою та солідарністю. Мета підписання Резолюції та виконання всіх її тез -– залучення громадських організацій, що діють у громадах, до проведення широкого діалогу та підтримки як на місцевому, так і на національному рівні, створення потужної мережі НГО та партнерських відносин між громадським сектором та органами місцевого самоврядування. Ми впевнені, що така міжсекторальна співпраця та побудова «живого» діалогу стане потужною платформою для успішного розвитку громадянського суспільства, вирішення нагальних проблем у громадах, питань та викликів, що постали вже сьогодні перед громадянами України. Маємо надію, що Форум стане доброю традицією, яка продовжуватиметься щорічно і надалі. 

Для довідки: 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Навчальні онлайн-візити до Львова для НГО Донеччини та Луганщини

«Недостатньо тільки отримати знання – їх треба застосувати. Недостатньо тільки бажати – треба діяти», – Йоганн Вольфганг фон Гете.

Обмін досвідом -– важлива складова всіх навчань, можливість дізнатись історії застосування окремих інструментів, що допомагають розвитку громад, втіленню суспільно важливих ідей та ініціатив. Впродовж 5-9 жовтня 2020 року відбулися навчальні онлайн-візити для неурядових громадських організацій Донеччини та Луганщини. Заходи були реалізовані потужною командою громадської спілки «Громадські ініціативи України» та її партнерів в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Звісно, такий формат зустрічей є не зовсім традиційним, та не зовсім зручним. Але реалії, у яких небезпека інфікування на COVID-19 постала перед кожним громадянином, змушують змінювати формат роботи, перетворює обмеження на нові можливості.

Перший тиждень онлайн-візитів, який був присвячений відвідуванню різноспрямованих організацій міста Львів, був насиченим і цікавим. Велика подяка від організаторів заходу, учасників та учасниць  всім експертам та спікерам, представникам місцевого самоврядування та громадським діячам, за безцінний досвід взаємодії представників НГО та органів місцевого самоврядування, історії успіху впровадження різних проєктів та ініціатив, що змінюють життя львів‘ян на краще, сприяють просвітництву та підвищенню комфорту, допомагають вирішувати нагальні проблеми містян.

Зустрічі у Львові

Протягом п‘яти днів учасники та учасниці мали змогу в режимі онлайн відвідувати різні урядові та неурядові організації міста Лева. Всього було 14 зустрічей, і кожна -– це окрема історія, досвід та нові можливості для НГО Донецької та Луганської області. Чому нові можливості? Тому що обмін контактами, отримана інформація,  відкритість кожного запрошеного гостя є запорукою можливої успішної співпраці в майбутньому, впровадження загальнонаціонального контексту та мережування, що є платформою успіху для громадської діяльності в Україні та за її межами.

Так, учасники відвідали Львівську міську раду, а саме відділ громадського партнерства, завданням якого є взаємодія з НГО, ініціативами громадян, розвитком та впровадженням інструментів участі. Також про успішний досвід взаємодії місцевого самоврядування та неурядових організацій,  впровадження партисипативного бюджету та інших інструментів участі розповів начальник відділу громадського партнерства Орест Файфурка. Не менш цікава розмова була з Андрієм Оліярником – начальником відділу соціальних програм управління соціального захисту Львівської міської ради, під час якої дізналися про досвід співпраці ради з громадськими організаціями соціального напрямку.

Цікавими та насиченими вийшли зустрічі з представниками львівських ГО. Протягом візиту до Товариство Лева, — однієї  з перших громадських організацій в Україні, Голова товариства Лева Андрій Нечипорук розповів про початок  розвитку неурядових організацій у Львові. Під час зустрічі у Лабораторії громадянської освіти «Пошук» керівниця напрямку Оксани Чабан дізналися про інновації розвитку та впровадження інтерактивних методів навчання в освітньому процесі. Також завітали до Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки, де заступниця директора закладу розповіла про досвід Львова у питанні трансформації традиційних бібліотечних закладів у активні відкриті громадські простори (медіатеки, сенсотеки, вікітеки), які пристосовані для потреб людей з інвалідністю. 

Так як одним із напрямів освітньої діяльності більшості НГО, волонтерських та ініціативних груп є робота з допомоги та соціалізації людей з інвалідністю, особливу увагу було приділено саме зустрічам з організаціями, які працюють в аналогічному напрямку:

  • Навчально-реабілітаційний центр «Джерело». Основний профіль роботи – реабілітація осіб з ДЦП. Унікальність організації полягає у формуванні бюджету, позаяк, змішаний тип дозволяє залучати фінансові ресурси як міського бюджету, так і кошти спонсорів та благодійників. Про особливості роботи, успіхи та складнощі  розповіла директорка центру Зоряна Люльчак.

  • Громадська організація «Зелений Хрест». Основним напрямком діяльності є організація туристичних поїздок для людей з інвалідністю. Про досвід та особливості напрямку розповів керівник організації Олександр Волошинський.

  • Благодійний фонд «Відкрите серце». Багаторічна успішна діяльність фонду спрямована на психологічну, педагогічну та соціально-побутову реабілітацію дітей з аутизмом та дорослих. Керівник організації Ігор Островський поділився історіями успіху, особливостями реабілітаційної роботи, практичними порадами та новітніми методиками, що використовують фахівці фонду.

Для громадських діячів, волонтерів та представників ініціативних груп є дуже важливим та корисним саме обмін досвідом, встановлення контактів з однодумцями з різних куточків України, отримання порад, можливо, новітніх технік та методів, які допомагають покращити рівень реабілітації та соціалізації людей з інвалідністю. Зустріч з представником Національної Асамблеї людей з інвалідністю у Львівській області  Ярославом Грибальським допомогла дізнатись про створення та функціонування політики включення людей з інвалідністю в процеси життєдіяльності міста. 

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Львів зустріч

Чому звітування НГО – це важливо?

7-9 серпня відбувся 3-денний тренінг для НГО Луганської області. Основною темою, яку учасники та учасниці обговорювали протягом освітнього заходу, стала «Діяльність НГО: як не загубитися в звітності». Тренінг, організований в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, відбувся в онлайн-режимі. Навіть у такому форматі усі присутні мали змогу отримати нові знання, змістовну інформацію щодо підготовки звітності НГО, виконати практичні завдання тренерів та обмінятись досвідом з колегами. Тож, незручності, викликані карантинними обмеженнями, ми перетворюємо на нові можливості. Звітування — тема складна, але детальне її вивчення дозволить організаціям не загубитися, якісно підготувати необхідні документи та презентувати результати діяльності. Публічний річний звіт НГО – це своєрідний знак якості, історія розвитку організації, презентація втілених проєктів, досягнень за минулий рік. Насправді, кожна організація має право вирішувати самостійно, робити звіт чи не робити, в якому вигляді його презентувати. Але все частіше саме публічне звітування може допомогти НГО при вирішенні ключових завдань: залучення коштів на майбутні проєкти, підвищення рівня довіри у громаді та серед колег, налагодження зв’язків з органами місцевого самоврядування. Зазначимо, що річний звіт містить не тільки факти, а й свого роду промоушн, який може впливати на імідж організації, розповідати про діяльність широкому загалу, а також стати новим витком подальшого успішного розвитку НГО.

На онлайн-тренінгу учасники та учасниці отримали відповіді на такі важливі питання:

Молоді НГО дуже часто стикаються з проблемою звітування, бо досвіду підготовки та подання відповідних документів ще не мають. Необхідно для себе визначити, що НГО кожного року подає звітність:

З 2018 р. фінансова звітність є обов’язковою і подається як додаток до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. На тренінгу учасники мали змогу познайомитись з інформацією щодо механізму підготовки звітів, строків подання, а також дізнались про інші види звітності, яка може бути необхідною залежно від особливостей діяльності НГО. Також увагу було приділено темі, яка стосується підготовки річного звіту, бо саме цей документ є презентацією діяльності організації за певний період часу. Підготовка та розповсюдження підсумкового документу необхідна для висвітлення контексту суспільної діяльності, презентації конкретних результатів та унаочнення ефективності виконання проєктів, формування іміджу організації. Для кого готується звіт? Інформація, яка якісно та прозоро представлена у публічному звіті НГО, зацікавить клієнтів організації, ЗМІ, місцеві громади, органи державної влади та місцевого самоврядування, донорів, спонсорів та меценатів, що дозволить у майбутньому залучити фінансування для втілення ініціатив. Важливою перевагою публічного звітування є можливість знайти однодумців, створити успішні партнерства або цілу мережу організацій, які працюють за одним напрямком. Для громадської спілки «Громадські ініціативи України» є дуже важливим цей аспект. Мережування, обмін досвідом з іншими НГО зі всієї України, а також за її межами, дозволить створити потужний організаційний ресурс для реалізації ініціатив національного масштабу, залучення значної частини громадянського суспільства України, впливу на політику регіонального розвитку. Залучені до освітнього заходу тренерки — Любов Ропало та Олена Своровська, мають власний багаторічний досвід не тільки проєктної діяльності, а й фахово орієнтуються у механізмах підготовки звітності організації та презентації її діяльності широкому загалу. Розповідаючи про важливість звітування, тренерка заходу Любов Ропало, директорка Черкаської Агенції регіонального розвитку, зазначила: «Публічний звіт НГО — справа добровільна, проте таке звітування є ефективним інструментом для підтвердження спроможності, успішності та ефективності НГО. Слід пам’ятати, що кожному звіту свій час! Чим більше років діяльності організації/реалізованих проєктів, тим звісно більше видів звітів з’являється». Вона також надала кілька практичних порад:

На онлайн-сесіях учасники дізналися секретів підготовки звітів, структурування, які існують складнощі і тонкощі звітування, а також проблеми, які заважають публічному звіту організації бути дійсно «смачним», змістовним, цікавим для широкого загалу. Незважаючи на складність та специфічність теми звітування, освітня програма побудована таким чином, щоб учасники могли одразу на практичних завданнях більш детально розібрати приклади і вже вміти застосувати знання у власній діяльності. Анастасія Олейник, представниця ГО «ДІА-Світ» зазначила: «Нашій організації другий рік, тому ми вже безпосередньо стикнулися з підготовкою звітності. На тренінгу отримала інформацію, яка дозволить провести роботу над помилками та зрозуміти, яким аспектам при підготовці звітів приділити особливу увагу». 

У рубриці «Невипадковий гість» на онлайн-зустріч з учасниками завітала Світлана Демко, керівниця ГО Асоціації «Відкриті серця» (м. Вінниця). Мета зустрічі — обмін цікавим досвідом, контактами та налагодження комунікації для формування у майбутньому успішних неформальних партнерств. Місія громадської організації «Відкриті серця» — підтримка та захист сімей, які виховують дітей та молодь з інвалідністю, представництво їх інтересів в різних інституціях. Вінницька громадська організація «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» почала свою роботу в 2003 році. Метою діяльності організації є сприяння в розробці і впровадженні сучасних підходів до соціальної допомоги людям з інвалідністю, захист їх прав, представництво їх законних інтересів інвалідів, їх сімей, а також фахівців, які працюють з даною соціальною групою. Сьогодні Асоціація реалізує 8 проєктів, в яких працює 18 програм, вони охоплюють своєю діяльністю 265 сімей. Впродовж неформальної зустрічі Світлана розповіла про специфіку діяльності організації, досягнення, втілені проєкти, а також поділилася з учасниками власним досвідом з теми підготовки звітів. 

 

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

 

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС),

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії,

Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Важливо бути в потрібному місці в потрібний час.

27-31 липня відбулася 5-денна Школа інституційного розвитку для представників НГО, волонтерських груп та активістів Запорізької області. Дуже важливо, щоб громадянське суспільство стало добрим плечем в напрямку розбудови громади. Тому, перш за все, мета школи – надання базових навичок, практичної інформації, можливості для учасників та учасниць обміну досвідом та контактами для створення потужного мережування в майбутньому. Отриманий впродовж Школи теоретичний фундамент дозволить НГО знаходити шляхи самостійного розвитку, необхідне фінансування, що допоможе втілювати в життя цікаві ідеї та проєкти, змінювати життя в громаді на краще. Напрямок реалізує громадська спілка «Громадські ініціативи України» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Сьогодні ГС «Громадські ініціативи України», яка працює для розвитку громадської активності та свідомості місцевих громад, представлена в 16 областях і об’єднує більш ніж 25 організацій. Створення потужного об’єднання НГО дозволяє впливати на формування політики за участі громадян, а також сприяти впровадженню реформ як в країні в цілому, так і на рівні окремих громад. Величезний організаційний ресурс дозволяє внести загальнонаціональний контекст, реалізувати ініціативи національного масштабу, задіяти значну частину громадянського суспільства України, а також впливати на політику регіонального розвитку.

У заходах в рамках Школи інституційного розвитку взяли участь представники НГО, волонтерських груп, асоціацій, благодійних організацій, а також органів місцевого самоврядування. Через карантинні обмеження робота проходила в онлайн-форматі. Незважаючи на незручності та деякі технічні проблеми, такий формат дозволяє продовжити навчання, зміцнити теоретичний бекграунд, отримати практичні поради від тренерів, експертів та досвідчених громадських діячів зі всієї України. Впродовж 5 днів разом з потужною тренерською командою учасники та учасниці працювали над наступними темами:

Наприкінці навчання кожен учасник отримав сертифікат.

Традиційно у рубриці «Невипадковий гість» на зустріч з учасниками та учасниками Школи завітали цікаві особистості – Наталя Кертичак, Фонд «Освіта для демократії» (м. Варшава), Катерина Жемчужникова, Громадянська мережа ОПОРА, Лев Абрамов, Інститут соціокультурного менеджменту (м. Кропивницький) та інші успішні громадські діячі та діячки з різних куточків України та інших країн. Гості з радістю ділилися досвідом, історіями успіху, розповідали про тонкощі та складнощі громадської роботи, обговорювали нагальні питання та проблеми, що наразі існують в громадах. Зазначимо, що новий формат дозволив у неформальній атмосфері познайомитися з успішними активістами з різних куточків України і не тільки, обговорити нагальні питання, обмінятися практичним досвідом та контактами для створення в майбутньому потужного мережування НГО, успішних партнерств задля успішної розбудови на рівні громади і в цілому в масштабах України. 

Усі заходи проходили у дружній атмосфері, учасники відмітили користь поданих порад, практичних та теоретичних матеріалів, застосування яких вже в найближчому майбутньому дозволить успішно реалізувати ініціативи НГО Запорізької області. Так, Тетяна Воробйова, працівниця з перспективного розвитку території, зазначила: «Наразі у Новенській ОТГ Мелітопольського району Запорізької області немає жодної НГО, створені тільки ініціативні групи. Тому Школа інституційного розвитку для Приазов’я допомагає отримати необхідні знання, корисну інформацію про досвід інших організацій, познайомитися з однодумцями зі всієї України, що стане фундаментом розвитку нашої ОТГ».

 

Особливу увагу варто приділити тренерській команді, яка працює в рамках Школи інституційного розвитку для Донецької, Луганської області та Приазов’я. Тренери та тренерки – це хедлайнери освітнього заходу, тому від їх професіоналізму, вміння згуртувати учасників та учасниць, мотивувати та надихати більшою мірою залежить успіх. Тренерська команда, яка працює за напрямком «Громадська безпека та соціальна згуртованість» – це потужна сила, талановиті цікаві особистості, справжні професіонали з великим власним досвідом успішної громадської діяльності. Програми для Школи розроблені максимально цікаво та змістовно, з практичними завданнями, прикладами роботи НГО України і світу, фаховими секретами та порадами, що зможуть реально стати в нагоді на практиці для новостворених організацій. Кожен з тренерів та тренерок має власні професійні досягнення, багаторічний досвід практичної роботи, безліч втілених проєктів та ідей на майбутні потужні зміни у суспільному житті країни. Деякі тренери успішно займаються громадською діяльністю ще з 1998 року. Кожен з них не тільки має величезний досвід створення та керування НГО, а може змістовно та фахово його передати, відпрацювати практично та мотивувати на успішну діяльність молоді організації та ініціативні групи.

 

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

 

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС),

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії,

Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Розробка соціальних проєктів: успішні практики, пошук ідей, основи бюджетування.

25-27 липня відбувся тренінг на тему «Розробка соціальних проєктів», який реалізовує ГС «Громадські ініціативи України» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Зазначимо, що тематика заходу безперечно варта уваги громадських активістів, результати навчання вже найближчим часом допоможуть представникам НГО втілити креативні ідеї у реальні проєкти!

Відкриваючі захід, тренер Андрій Сильченко зазначив: «Цікаві зустрічі в режимі онлайн-сесій відбуваються завдяки тому, що ГС «Громадські ініціативи України» змогли швидко адаптуватись до непростої ситуації, яка склалася, та перетворити наявні обмеження у нові можливості!». Окрім представників НГО, ініціативних та волонтерських груп, працівників ДЮК, до заходу долучились представники ГО «ДАР. Допомога. Адаптація. Реабілітація» (Луганська обл.), які працюють з дітьми з аутизмом. Просвітницька діяльність активістів, а також окреслені провідні напрями та корекційні підходи, що використовують спеціалісти, спрямовані на соціалізацію дітей в соціально-активному світі. Місія та мета НГО, які працюють з дітьми з аутизмом, – це надання громадськості достатньої поінформовані, що стане для людей запорукою толерантності, підтримки, коректної поведінки і навіть допомоги дітям з інвалідністю.

Чому для НГО навчання розробці соціальних проєктів є одним із найважливіших аспектів діяльності? Саме соціальні проєкти дозволяють закласти фундамент суспільного обговорення нагальних проблем у громадах для пошуку шляхів їх вирішення. В результаті навчання учасники та учасники мають змогу крок за кроком перетворити власні ідеї та прагнення на реальний проєкт, чітко і ясно викладений на папері. Надана методика допомагає в майбутньому розробляти чіткі, ясні, зрозумілі проєктні заявки, внаслідок чого шанси на залучення фінансування значно зростають. Завдяки практичним завданням, цікавій теорії, новим знайомствам, прикладам та історіям успіху для представників НГО та волонтерських груп відкриваються нові обрії для створення проєктів, що змінюватимуть життя людей в громаді на краще! Сучасний підхід з неформальними зустрічами, можливістю обміну досвідом та контактами є фундаментом створення потужної мережі НГО, внесення загальноукраїнського контексту, який допоможе в майбутньому досягти результатів у роботі громадських організацій України. 

Тренер заходу Ігор Баб‘юк зазначив: «Партнерство – це дуже класна сила. Важливо оцінювати НГО з позиції можливостей»‎. Він також надав кілька порад по складанню проєктної заявки, що буде позитивно сприйнята донорами фінансування:

1.    Перед заповненням аплікаційної форми необхідно детально вивчити вимоги донора: які пріоритети діяльності, які громадські організації підтримують, на якій території працюють та в який часовий проміжок.

2.    При вивченні пріоритетів важливо проаналізувати потреби (проблеми) громади, відповідаючи на питання, що саме їх хвилює, які проблеми є нагальними, чи готові громадяни долучитись до їх вирішення

3.    Оцінити ризики та визначити, в чому полягає оригінальність ідеї проєекту, як діяльність та результат задовольнить представників цільової аудиторії.

В результаті врахування усіх важливих аспектів підвищується ймовірність перемоги у конкурсі та отриманні фінансування для втілення ідеї проєкту.

Вже традиційно у рубриці «Невипадковий гість» на зустріч з учасниками та учасницями завітала Наталя Чермошенцева, ГО «Громадський центр «Нова Генерація». Впродовж неформальної онлайн-бесіди вона поділилася з учасниками знаннями, власним досвідом підготовки соціальних проєктів, бюджетування, історіями успішно втілених ідей, важливих нюансів в процесі підготовки. Зазначимо, що новий формат дозволяє у неформальній атмосфері познайомитися з успішними активістами з різних куточків України, обговорити нагальні питання, обмінятися практичним досвідом та контактами для створення в майбутньому потужного мережування НГО, успішних партнерств задля успішної розбудови на рівні громади і в цілому в масштабах України.

По завершенні тренінгового блоку учасники та учасниці разом з тренерами Школи підвели підсумки, обговорили шляхи вирішення нагальних проблем і питань, поділилися враженнями. Зокрема, Марина Володимирівна Касаткіна, представниця ГО «ДАР. Допомога. Адаптація. Реабілітація», зазначила: «Маю досвід створення бізнес-проєктів. Про соціальні проєкти знаю тільки теоретично, але є бажання поглибити знання саме з цієї теми, дізнатися про успіхи і досвід громадських організацій. Від тренінгу отримала задоволення, все дуже змістовно, предметно, зрозуміло. Очікування від тренінгу та кінцевий результат у підсумку повністю співпали».

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

20 липня розпочала роботу 5-денна Школа інституційного розвитку.

5-денна Школа інституційного розвитку розрахована на підтримку неурядових громадських організацій у Донецькій, Луганській області та Приазов’ї.

Напрямок «Громадська безпека та соціальна згуртованість» реалізовує ГС «Громадські ініціативи України» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Мета Школи інституційного розвитку – надати учасникам знання та відпрацювати навички, які необхідні для ефективної роботи команди організації та задля сталого розвитку НГО. Заходи відбуваються в режимі онлайн-сесії, що дозволяє всім учасникам отримати нові знання, не полишаючи власних домівок та не наражаючи своє здоров’я та своїх близьких на небезпеку. Безперечно, онлайн-формат має недоліки, переважно технічні. Але саме завдяки цьому новому формату та команді професіональних тренерів з’являється можливість зробити зустрічі з лідерами ГО з усієї України і перетворити обмеження у нові можливості.

Відкриваючи Школу, Голова Правління ГС «Громадські ініціативи України», керівник проєкту Юрій Степанець зазначив: «Метою заходів є створення сприятливих умов та можливостей для обміну інформацією, досвідом, контактами. Це є вклад в мережування, своєрідний національний контекст, який допоможе в майбутньому досягти результатів у роботі громадських організацій України. Школа інституційного розвитку, окрім теоретичного навчання, дасть змогу громадським організаціям підвищити свою організаційну та фінансову спроможність та знайти партнерів серед інших громадських організацій зі сходу України та інших областей».

У заходах Школи приймають участь представники НГО та волонтерських груп, громадські активісти, а також команда тренерів, які працюють з учасниками кожного дня. Командна робота – це синергія, ефект від спільної роботи якісно перевершує ефект від роботи окремих людей. Завдяки тренерам, активній співпраці учасників та учасниць, обміну досвідом та інформацією, Школа інституційного розвитку вносить загальноукраїнський контекст. Саме це дає можливість громадським організаціям  та волонтерським групам з різних регіонів України краще пізнати один одного і створити партнерства в майбутньому.

Справжньою інновацією онлайн-формату для учасників є можливість поспілкуватися з досвідченими громадськими діячами зі всієї України. Кожного дня ввечері на них чекає рубрика «Невипадковий гість» – цікавий формат сесії, куди запрошують цікавих та успішних представників НУО з усіх куточків нашої країни для обміну досвідом. Зустріч з невипадковим гостем дозволяє у неформальній обстановці поспілкуватися, мотивуватися, отримати корисну інформацію для подальшого розвитку та дізнатися про досвід інших громадських організацій.

По завершенню тренінгового блоку учасники та учасниці разом з тренерами Школи підводять підсумки, обговорюють нагальні питання і проблеми в громадах, обмінюються досвідом та діляться враженнями. Зокрема, Тетяна Лефтерова, членкиня жіночої громадської організації «Афіна Паллада» (майбутня Сартанська ОТГ) зазначає: «Завдяки насиченій програмі, професіоналізму тренерів та активності учасників заходи Школи відбуваються цікаво, продуктивно, подобається командна робота в групах, практичні вправи, на прикладі яких можна будувати потужну команду однодумців задля втілення ідей, майбутніх проєктів.».

Програма ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Громадські активісти Сходу України шукали шляхи, як через участь в місцевих ініціативах покращити громадську безпеку

Громадська безпека є важливою складовою успішної громади. Громадська безпека це комфорт, спокій за себе і свою родину, впевненість у завтрашньому дні. Різні держави по-різному підходять до формування громадської безпеки: одні встановлюють цілковитий поліцейський контроль, та всюдисущий відеонагляд, інші ж працюють на збільшенням довіри між людьми та спонукають мешканців взаємодіяти в рамках найрізноманітніших ініціатив. 

Поділяючи цінності демократичних суспільств, Спілка Громадські ініціативи України у співпраці з регіональним партнером ГО “Точка доступу”,  7 та 9 липня в рамках проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах» провела дві міні-конференції в містах Краматорськ (Донецька обл.) та Сєвєродонецьк (Луганська обл.), учасниками яких стали активісти НГО, активні мешканці, представники робочих груп з безпеки, волонтери та працівники поліції. Під час конференцій, учасники шукали, такі ініціативи, які б збільшували взаємодію між мешканцями, формували довіру та спонукали до співпраці. 

«Проєкт спрямований на підвищення ролі громадських організацій у житті громади. Основна мета  – показати успішні приклади, надати учасникам можливість комунікації, обміну досвідом. Об’єднавши зусилля, досвід та знання, у плідній співпраці, можна вирішити ряд актуальних проблем громади!» – зазначив пан Ігор Добко – керівник проєкту, ГС «Громадські ініціативи України».  Залучені партнери з числа громадських діячів Дружківської громади – Світлана Агаджанян та Сергій Пронкін – розповіли учасникам та учасницям про досвід виявлення проблем та пріоритезації потреб мешканців, що базується на підході профілювання громади. Цінність відповідного документу поєднує результати свот-аналізу сильних та слабких сторін громади разом із даними репрезентативного соціологічного дослідження, що відображає відчуття громадян щодо рівня громадської безпеки та соціальної згуртованості. Спираючись на результати Профілю, громадські діячі Дружківки вирішують нагальні та пріоритетні для людей проблеми, адвокатують важливість співфінансування проєктів та ініціатив, а також – роблять свою роботу максимально ефективною. 

На міні-конференціях були присутні представники місцевих ініціатив та неурядових організацій. Спікери разом з учасниками обговорювали проблеми та потреби громадських організацій, ініціатив та громад в цілому, у спільній роботі шукали шляхи вирішення найбільш актуальних проблем у громадах. Одна з ключових тем на міні-конференції – реальні можливості та шляхи впливу громадських ініціатив на громадську безпеки, пошук та застосування практик, які вже сьогодні допоможуть покращити рівень комфорту та безпеки життя у громадах. Унікальним цей захід робить те, що відбувся він за сучасною методикою Open Space, яка застосовується більш ніж у 100 країнах і завжди виправдовував себе! Метод Open Space передбачає активне включення кожного всіх учасників у роботу конференції. Перед початком активної роботи учасники мали змогу самостійно обирати теми, виходячи з того, які саме питання наразі турбують громаду, а саме:

Результатом міні-конференції стала можливість формування команд та ініціативи, які надалі продовжують роботу у всіх наступних заходах проєкту, а саме – навчальних візитах, школах, дослідженнях тощо. Також передбачається  визначення  пріоритетних напрямків роботи у визначених громадах, які охоплюватиме даний проєкт.   

Голова правління ГС «Громадські ініціативи України» Юрій Степанець зазначив: «Ми переконані, що одна організація – це добре, але працюючи спільно, громадські організації можуть досягнути кращих результатів. Будучи членми коаліції, мережі, неформальної спільноти, неурядові громадські організації перетворюють з конкурентів (за ресурси, волонтерів, увагу медіа) на партнерів, що у свою чергу  дозволяє успішно реалізувати успішні  ініціативи (як місцеві так і регіональні і навіть всеукраїнські). Таким чином місцеві організації, об’єднавшись можуть впливати на формування порядку денного розвитку окремих регіонів та країни в цілому. Спілка “Громадські ініціативи України” має більш ніж 15-річний досвід роботи, об’єднує понад 25 організацій з різних регіонів України і з різним, часто унікальним досвідом. Це дозволяє внести національний контекст у Донецькій та Луганській області. Своєю роботою тут, в Донецькій та Луганській області, ми хотіли б започаткувати партнерства між НГО як в межах Донецької та Луганської області, так і за участю НГО інших областей України. У партнерствах, звичайно йдеться не лише про географію, але й про обмін досвідом та генерування цілком нових, спільних ініціатив. В рамках цього проєкту плануємо  працювати із 10 найбільш активними організаціями, яким буде надано персональний методологічний та фінансовий супровід. Наразі заплановано багато цікавих пізнавальних заходів, на яких учасники проєкту матимуть змогу детальніше ознайомитися з методами виявлення проблем, ефективними інструментами для їх вирішення, шляхами впливу громадських ініціатив на громадську безпеку. Сильна та та вмотивована громада – це можливо! Реалізація проєкту допоможе кожному учаснику прокачати skills, отримати знання, мотивуватися задля реальних змін на краще в кожній громаді в аспекті громадської безпеки, ініціативності громадян та їх впливу на прийняття реальних рішень.

Обидві конференції пройшли в дружній творчій атмосфері, було розглянуто багато нагальних питань та проблем, які наразі існують у громадах, у спільній командній роботі були намічені плани та перспективи подальшого розвитку. 

 

Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Які офіси та приймальні партійних осередків працюють на Донеччині

З початком літа в Донецькій області активізували роботу частина обласних партійний осередків. Частина політичних партії має приймальні, а деякі ведуть діяльність виключно онлайн чи взяли таймаут.

Офіс партійного осередку, а особливо приймальня – це дієвий засіб залучати прихильників. Проте в міжвиборчий період не всі партії, які під час останніх парламентських виборів набрали 2% та більше голосів виборців, здійснюють прийом громадян.

Представник офісу «Європейської Солідарності» в телефонній розмові повідомив, що наразі особистий прийом громадян не здійснюється. Але можна звернутися за телефоном чи написати на електронну пошту. Таким же чином працює і Радикальна партія Олега Ляшка, і Партія Шарія, і Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», і «Свобода».

Партія «Опозиційний блок», від якої до Краматорської міської ради 7 скликання висунуто найбільшу кількість кандидатів, а саме 24 з 42 депутатів відповідно до інформації, яку представники партії надали на запит ОПОРИ, як такої приймальні не має. Голова міської партійної організації Світлана Ящук в телефонній розмові наголосила, що юридично приймальня працює у приміщенні Будинку культури в місті Краматорськ. Але фактично жителів міста там не приймають. Якщо хтось прийде, його направлять до приймальні конкретного депутата за місцем реєстрації особи.

Є приймальні, які перестали функціонувати одразу після парламентських виборів 2019 року. Так, партія «Наш край» здійснювала прийом у Слов’янську. Але, коли Олег Недава, який очолював Донецьку обласну організацію «Нашого краю», не набрав потрібної кількості голосів для обрання народним депутатом, то приймальня зачинилася. Після парламентських виборів також припинили роботу приймальні «Слуги народу» в Краматорську, а ще раніше – після президентських виборів – краматорський офіс партії УКРОП. Втім на початку червня  2020 року з’явилося повідомлення про призначення керівником Донецького осередку партії «Слуга народу» Владлена Неклюдова. Після цього акаунт відновив свою діяльність та став активно наповнюватися новинами. А 6 липня 2020 року відбулося відкриття обласного осередку партії «Слуга народу» з офісом-приймальнею у Слов’янську.

Партія «Опозиційна платформа – За життя» після минулорічних парламентських виборів не припиняла комунікувати з виборцями, зокрема в соцмережах. Але лише наприкінці червня 2020 року вони відкрили офіс в Краматорську. Хоча наступного ж дня зіткнулися з неправомірними діями, які активно висвітлювалися місцевими ЗМІ та в соцмережах.

Під час телефонного опитування з представниками партійних осередків з’ясувалася відсутність приймалень у Аграрної партії України, «Сила і Честь», «Українська стратегія Гройсмана» та партії «Голос».

Отже під час телефонних розмов з представниками 12 партійних осередків вдалося з’ясувати, що 3 партії готові приймати людей особисто, 5 партій здійснюють прийом дистанційно. Але ситуація може змінитися в залежності від рівня захворюваності в регіоні, а ще 4 політичні сили не орієнтуються на роботу в Донецькому регіоні.

 

Хто та чому склав мандат у міських радах Краматорська та Маріуполя

У двох найбільших містах Донеччини – Краматорську та Маріуполі, не було жодного відкликання депутатів у міських радах. Але в Маріуполі зафіксовані випадки зі складання мандатів. Такі результати моніторингу Громадянської мережі ОПОРА.

Депутатський корпус Маріупольської міської ради VII скликання тричі зазнав змін. Першим склад депутатського корпусу покинув Олег Драга. 27 січня 2016 року він подав заяву про складання ним депутатських повноважень «за сімейними обставинами». Замість нього до фракції «Наш край» увійшов Костянтин Карнаух.

Через два з половиною роки депутат Маріупольської міської ради Сергій Магера склав свої повноваження у зв’язку з прийняттям присяги народного депутата у Верховній Раді. Заява від представника «Опозиційного блоку» до Маріупольської міської ради надійшла 8 серпня 2019 року. 

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради у разі обрання його депутатом іншої місцевої ради. Стаття 7 цього ж Закону говорить, що депутат місцевої ради не може мати іншого представницького мандата. Отже, Сергій Магера склав повноваження без додаткового голосування. 

Замість нього до складу депутатського корпусу увійшов Олександр Комар, який був наступним у списку партії «Опозиційний блок».

Останньою депутатський корпус покинула Ганна Зайцева від «Сили людей». 2 жовтня 2019 року вона подала заяву про складання своїх повноважень. Своє рішення депутатка аргументувала переїздом родини до іншого міста. Тож, на сесії міськради 27 листопаду 2019 року було прийнято відповідне рішення про складення нею повноважень депутата Маріупольської міської ради.

Слід зазначити, що замість Ганни Зайцевої ніхто не увійшов. Тому скоротилась представленість фракції «Сила людей» в раді, а також чисельність депутатського корпусу ради до 53 осіб.

Що стосується Краматорської міської ради, то спроб відкликання депутатів з 2015 року до тепер не зафіксовано. Депутатський корпус VII скликання стабільно працює в обраному складі.

Для порівняння, в сусідньому Слов’янську територіальна виборча комісія відкликала 5 депутатів міськради: двох народних обранців від партії «Опозиційний блок», «Наш край» і одного від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Ініціатор відкликання – начебто робоча група з 50 виборців. Проте депутати вважають, що це «політична гра». І мають намір відстояти свої права через суд.

Фракційні міграції в Краматорській та Маріупольській міських радах

У Краматорській та Маріупольській міських радах склади депутатських корпусів за час каденції були доволі стабільними. У першій змін не відбулось взагалі, у другій були замінені два депутати. Такі результати аналізу Громадянської мережі ОПОРА.

 

Переходи по фракціях в Краматорській міській раді

Краматорська міська рада в плані партійності депутатів та їхніх переходів по фракціях виявилася досить стабільною. Склад депутатського корпусу VII скликання згідно з інформацією повторного інформаційного запиту до міської ради не змінився за час каденції.

Заяв про зміну фракцій, груп чи вихід з них від депутатів протягом скликання не надходило. 

Також варто зазначити, що міська рада у відповіді як на перший, так і на повторний інфозапит зазначила, що створення документів, зокрема що містять моніторинг партійності депутатів або їхнього членства у тій чи іншій фракції, причин виходу з фракції, тощо не передбачено Регламентом міської ради.

Отже, станом на 1 квітня 2020 року в Краматорській міській раді сформовано 2 депутатські фракції, 2 депутатські групи, а частина депутатів залишається позафракційними.

Більшість депутатів у складі Краматорської міської ради, а саме 24, серед яких 15 чоловіків та 9 жінок, входять до депутатської групи «Об’єктивний Краматорськ». До цієї групи увійшли всі депутати, які в переліку депутатів Краматорської міської ради зазначені як безпартійні. Але до виборчого списку у 2015 році цих безпартійних депутатів було включено від місцевої організації політичної партії «Опозиційний блок». 

До фракції «Європейська солідарність» увійшли 5 депутатів. Двоє з них, ще з двома депутатами поза цією фракцією утворили депутатську групу «Старе місто».

До фракції Партії пенсіонерів України увійшли 3 депутати.

Позафракційними залишилося 8 депутатів.

Партійне представництво в Краматорській міській раді

Назва партії

Партійність (політична орієнтація)

1.

Безпартійні

34

2.

Партія «Наш край» 

3

3.

«Європейська Солідарність» (раніше «БПП «Солідарність»)

2

4.

Партія пенсіонерів України

3

Безпартійні депутати до виборчого списку в 2015 році були включені від місцевих організацій таких політичних партій: «Опозиційний блок» – 24 особи, «Наш край» – 7 осіб, «Європейська Солідарність» (раніше «БПП «Солідарність») – 3 особи.

Переходи по фракціях в Маріупольській міській раді

Депутатський склад Маріупольської міської ради VII скликання утворений з 54 осіб. З початку виникнення повноважень депутатів всі вони увійшли до трьох депутатських фракцій: «Сила людей» – 5 депутатів, «Опозиційний блок» – 45 депутатів, «Наш край» – 4 депутати.

Депутати Маріупольської міської ради, що змінили фракцію або стали позафракційними – відсутні.

Проте є депутати, які увійшли до складу Маріупольської міської ради після виходу з неї попередників:

Що стосується депутатських груп, то на початок виникнення повноважень депутатів Маріупольської міської ради VII скликання депутатські групи не були створені. А станом на 1 квітня 2020 року ситуація така: