Проєкт «Через громадську участь до участі в управлінні громадою», який реалізується громадською організацією «Точка доступу», триває. Карантин послаблено, але загроза захворювання на COVID19 залишається. У зв’язку з обмеженнями учасники надалі стикаються з проблемою проведення повноцінної адвокаційної кампанії в громадах. Незважаючи на складнощі, було прийняте раціональне рішення продовжувати крокувати вперед та розпочати плідну роботу над розробкою документів, що будуть представлені широкому загалу для обговорення та корегування. Команда з міста Світлодарськ Донецької області прийняла рішення розпочати підготовку документу для адвокатування, який допоможе громаді почати використовувати такий інструмент участі, як громадські слухання
☝️Звертаючись до первісного значення, термін «адвокація», що походить від латинського слова «advocare», в перекладі означає «заклик до надання підтримки». Адвокаційні проєкти мають реалізувати ініціативи, які змінюють життя громади на краще. Учасники команди з міста Світлодарськ – представники громадських активістів та органів місцевого самоврядування, працюють над створенням документу, який надасть можливість запровадити громадські слухання. Під час таких слухань організовуються зустрічі з депутатами відповідної ради, представниками місцевого самоврядування, активістами громади для заслуховування доповідей членів територіальної громади, обговорення важливих питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення. Громадські слухання є однією з форм участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування, яка передбачена статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
⁉️Чому виникла саме така ідея? Активіст, представник громадської організації «UA group» Андрій Полухін розповів наступне: «У нашому місті працює Робоча група ПРООН з громадської безпеки та соціальної згуртованості. На одній з зустрічей трапилась ситуація, яка в “здоровій” громаді не трапилась би. Працівники містоутворюючого підприємства сказали, що вони збирають підписи для міської ради для збільшення кількості ліхтарів у місті, тому що ввечері світла не вистачає. Але вони не знали, що все вуличне освітлення належить саме їх підприємству, і у власність міста ще не передане.
Ця ситуація говорить про відсутність працюючих діалогових платформ між міською владою та громадськістю. Місто не може розвиватися, якщо представники основних сфер суспільства рухаються в різні сторони. Тому серед активістів міста з’явилась ідея створити потрібні інструменти для такого діалогу, і один з них – громадські слухання!».
✅Практика інших громад, які вже запровадили громадські слухання як інструмент форми участі у здійсненні місцевого врядування, є успішним прикладом ефективного розв’язання задач місцевого масштабу. Якщо в Світлодарську запрацює подібний інструмент, то представники місцевого самоврядування зможуть отримувати актуальну інформацію про проблеми міста та ідеї з їх подолання від самих мешканців. Містяни, в свою чергу, отримають можливість прийняти участь у всіх важливих процесах керування містом, та відчують свою приналежність.
?Очікувані результати від впровадження громадських слухань у м.Світлодарськ
Для того, щоб цей інструмент запрацював, активістами міста планується розробити «Положення про громадські слухання», яке після закінченні карантинних обмежень буде представлено для обговорення та корегування містянам. На жаль, учасники проєкту стикнулися з певними складнощами: через карантинні заходи активні члени громади не мають можливості зібрати робочу групу для обговорення та створення документу. Тому кожному, хто бажав би взяти участь в розробці Положення, буде надіслано електронний примірник Типового положення про громадські слухання. Таким чином кожен матиме змогу прокоментувати це положення та запропонувати свої зміни до нього. Зібравши усі потрібні дані та коментарі, координатор проєкту акумулює все це в один документ та обговорює його з експертом-аналітиком. На завершальному етапі готовий документ виноситься на розгляд до міської ради.
☝️Всі мешканці населеного пункту мають право впливати на діяльність місцевої влади, брати безпосередню участь у місцевому самоврядуванні. Саме у взаємодії громадян та органів місцевого самоврядування можливо ефективно вирішувати всі проблеми, важливі питання громади. Тож, всі, хто бажає взяти участь у підготовці Положення про громадські слухання у м. Світлодарськ Донецької області, скоріше приєднуйтесь до команди активістів! Усі пропозиції можна надсилати за електронною адресою ?andreyserega@gmail.com?
Проєкт «Через громадську участь до участі в управлінні громадою» реалізується в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.