Наразі громадська організація «Точка доступу» продовжує публікацію серії статей, в яких подається звіт щодо результатів локального аналізу в розрізі команд-учасниць проекту “Через громадську участь до участі в управлінні громадою”. Наступний матеріал – звіт про проведення локального аналізу для виявлення проблем і наявних питань майбутньої Мангушевської об’єднаної територіальної громади.
Приклад застосування методів локального аналізу
У період з 17 по 29 лютого 2020 року у Покровській селищній раді (Мангушевський район) представниками команди проекту “Через громадську участь до участі в управлінні громадою” був проведений локальний аналіз із застосуванням методів, запропонованих на попередньому тренінгу. Проблема, яку досліджували у громаді, – “Оцінка потенціалу розвитку громади”. Для отримання інформації від громадян було застосовано комплекс методів, який складався з наступних інструментів: анкетування, опитування по телефону та опитування при зустрічі. Питання, на які планувалося отримати відповіді від мешканців, були наступними:
1. Визначити нагальні потреби в громаді.
2. Визначити очікування населення від влади в питаннях розбудови громади
3. Визначити готовність громадян брати участь у розбудові громади.
Представниця команди, громадська діячка та членкиня майбутньої громадської організації Стецюн Тетяна зазначила: “Покровська сільська рада стоїть перед певним вибором під час формування територіальної громади, тому визначення потенціалу громадської участі та пріоритетів територіального розвитку є нагальними.” Для проведення аналізу було обрано цільову аудиторію для опитування, яка поділена на кілька категорій. Пані Тетяна зазначила, що всього в дослідженні прийняли участь 102 особи від 16 до 76 років, з них: особи, що мають освіту робочих професій 65% та 27% – особи з вищою освітою, 8% – учні та молодь. Командою було визначено 3 головних питання та розроблено анкету. Опитування проводилося шляхом анкетування мешканців по всій території громади, а саме – на зупинках, в магазинах, дитячих майданчиках, у поліклініці, в бібліотеці, в місцях зустрічей молоді. Також до опитування було залучено місцевих депутатів, волонтерів та активних громадян задля надання допомоги у зборі інформації серед різних верств населення.
Результати аналізу
Під час проведення локального аналізу учасниками команди Мангушевського району було визначено первинну недовіру населення до соціологічних досліджень. Але в процесі безпосереднього спілкування з мешканцями вдалося частково змінити їх настрої, а де-кого залучити до майбутньої спільної діяльності та громадської роботи. За оцінкою учасників, проведене дослідження вважається вдалим. Особливістю є те, що аналіз продемонстрував більшу довіру населення до громадських ініціатив, ніж до дій влади. Незважаючи на переважно оптимістичні настрої, в процесі виникли деякі складнощі:
• при опитуванні люди мали певні побоювання щодо надання особистої інформації (ім’я та прізвище, вік, освіта);
• нерозуміння опитуваних мети дослідження;
• байдужість до ситуації, відсутність готовності брати безпосередню участь у розбудові громади.
Подолати складнощі, які виникли під час опитування, вдалося шляхом особистих розмов та роз’яснень, надання прозорої інформації щодо майбутньої діяльності громади, формування довіри, спільного планування подальшої співпраці. Головні позитивні результати, яких вдалося досягти, застосувавши комплекс методів локального аналізу, наступні:
1. Виявлено бажання змін та готовність мешканців до співпраці з владою, громадськими організаціями та активістами.
2. Громадяни стали більш обізнаними та відкритими до співпраці в освітньому, науковому та громадському просторі громади.
3. Були намічені скоординовані дії щодо подальшої соціальної згуртованості населення у громаді.
Для висвітлення отриманих результатів локального аналізу команда запланувала проведення презентації на засіданні Покровської сільської ради, поширення у соціальних мережах, а також публікацію матеріалів на офіційному сайті Донецького державного університету управління.
Команда громадської організації «Точка доступу» виказує подяку всім учасникам команди за активну плідну працю та надання практичного досвіду, який допоможе іншим громадам в успішній розбудові.
Проект «Через громадську участь до участі в управлінні громадою» реалізується в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.