Перший місяць виборчої кампанії на Донеччині: спостерігачі ОПОРИ подали 6 заяв до поліції

5 Лютого 2019

поліція

За перший місяць виборчої кампанії громадські спостерігачі в Донецькій області подали 6 заяв до поліції щодо ймовірних порушень ведення передвиборчої агітації. Також впродовж цього місяця спостерігачі отримували інформацію від мешканців області та фіксували медіаповідомлення про можливі ознаки адміністративного ресурсу. Про це розповіла координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Донецькій області Анастасія Прокопенко під час прес-конференції 30 січня в Краматорську.

Офіційно виборча кампанія Президента України стартувала 31 грудня 2018 року. Відповідно, вся діяльність кандидатів регулюється чинним законодавством про вибори, в якому прописані процедури та умови ведення агітаційної діяльності. Спираючись на норми законів, спостерігачі ОПОРИ на Донеччині проводять довгострокове спостереження та фіксують порушення з боку  кандидатів на посаду Президента. 

«Станом на 30 січня 2019 року ми подали 6 заяв до поліції та склали 6 протоколів про порушення виборчого законодавства щодо розміщення білбордів та інших носіїв зовнішньої реклами без вихідних даних зареєстрованих кандидатів Андрія Садового, Олега Ляшка, Олександра Вілкула та Анатолія Гриценка. Також білборд Юлії Тимошенко, що знаходиться на трасі між Дружківкою та Краматорськом,  не містить вихідних даних. Ми виявили його та плануємо звернутись до поліції з відповідною заявою», – повідомила координаторка спостереження ОПОРИ за виборами в Донецькій області Анастасія Прокопенко.

В свою чергу, начальник сектору превенції Краматорського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Донецькій області Денис Філіппов підтвердив, що всі вище перелічені звернення громадян зареєстровані у журналах обліку органів Національної поліції. «На сьогодні ми проводимо перевірку, але це займе певний час. Бо нам необхідно встановити власника білборда та замовника цієї агітації, співставити договори щодо розміщення відповідної інформації. Тільки після цього нами буде прийняте рішення відносно цих фактів згідно з чинним законодавством», – розповів Денис Філіппов.

Водночас, під час прес-конференції представники політичної партії «Самопоміч» пообіцяли розібратись із випадками розміщення зовнішньої реклами Андрія Садового без вихідних даних та протягом тижня привести цю агітацію у відповідність з вимогами чинного законодавства. 

Нагадаємо, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України» друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Водночас, спостерігачі ОПОРИ протягом січня неодноразово отримували повідомлення з анонімних джерел щодо використання адміністративного ресурсу з метою агітації за певного кандидата.

«Зокрема, співробітник міської стоматологічної поліклініки у Дружківці повідомляє про те, що керівництво залякує підлеглих звільненням, якщо вони не проголосують за потенційного кандидата Петра Порошенка. Кожен працівник повинен після голосування 31 березня надати фото бюлетеня із відповідною відміткою. Подібні діє є неправомірними, відповідно, людям, які стикаються з такими випадками, радимо звертатись до співробітників поліції», – зазначила Анастасія Прокопенко.

Також у січні спостерігачі ОПОРИ виявили на сайті Донецької обласної державної адміністрації матеріал, в якому йшлося про рішення Бахмутського міського голови Олексія Реви голосувати за Петра Порошенка під час виборів 31 березня 2019 року. Свої наміри підтримати чинного керівника країни міський голова Олексій Рева озвучив під час прес-конференції, яка пройшла у Бахмуті в рамках святкування Дня Соборності України.

«Подібні публікації можуть носити ознаки адміністративного тиску та опосередковано впливати на мешканців громади щодо визначення в перспективі з власним вибором кандидата у Президенти. – заявила Анастасія Прокопенко.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України» органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування участь у передвиборній агітації, їх посадовим і службовим особам у робочий час (крім випадків, коли відповідна особа є кандидатом на пост Президента України), забороняється.

За коментарями звертайтеся:

Анастасія Прокопенко, координатор спостереження ОПОРИ за виборами в Донецькій області

тел.: 095766 52 77

e-mail:  nastiona87@gmail.com