Неприбутковість VS самоокупність: чи можуть громадські організації заробляти власні кошти

25 Січня 2022

Більшість недержавних громадських організацій у нашій країні існують завдяки підтримці міжнародних донорів. Це дозволяє їм виконувати свої функції, не виходячи за рамки головної умови – бути неприбутковими. Однак зовнішня фінансова допомога колись може зменшитись або й зовсім закінчитись. Як тоді працюватиме громадянське суспільство? Ми спробували роз’яснили, чи мають НГО законні підстави для того, щоб заробляти гроші. Також порадили, як в межах законодавства громадським організаціям продовжити свою діяльність без донорської допомоги.

«Громадська діяльність, як і будь-яка інша, може ставати професійною, водночас – відповідати стандартам громадянського суспільства. Згідно українського законодавства, громадські організації мають право надавати платні послуги. Закон «Про громадські об’єднання» однозначно дозволяє вести підприємницьку діяльність та прописує можливості отримувати дохід від неї», – повідомила Анастасія Прокопенко, виконавча директорка ГО «Точка доступу», експерта з організаційного розвитку.

Умови ведення підприємницької діяльності громадською організацією:

-Отриманий дохід не може бути розподілений між засновниками та членами організації. Його можна спрямовати виключно на досягнення мети громадської організації.

-За рахунок отриманого доходу дозволено утримувати організацію – вносити орендну плату за приміщення, оплачувати комунальні послуги, купувати меблі, оргтехніку, обладнання, інвентар тощо. Здійснювати діяльність потрібно в рамках установчих документів. Тобто, якщо організація починає надавати платні послуги, то потрібно уважно передивитися статут.

-Мета та завдання ГО мають бути не абстрактними, як у типових статутах, а конкретизованими. У разі ведення підприємницької діяльності статут має містити відповідний пункт.

-Створити систему погодження платежів та контролю цільового використання отриманого доходу у відповідності до статуту.

-Зберігати усі первинні документи, щоб видатки на утримання мали підтвердження.

«Громадська організація, як і будь-яка юридична особа, може надавати платні послуги, а відповідно – брати участь у тендерах. Послуги можуть замовляти органи місцевого самоврядування, бізнес, інші громадянські об’єднання та донорські структури, що надають гранти», – зазначила Анастасія Прокопенко. З іншого боку, громади мають бути зацікавлені у підтримці місцевих громадських організацій, які зазвичай є ініціаторами позитивних змін. Саме за участі ГО починають працювати демократичні інструменти участі – залучення місцевих мешканців у соціально-політичне життя громади. Тому замовлення платних послуг у громадських організацій є певною інвестицією у майбутній розвиток громади або регіону. Громадська організація «Точка доступу», як хаб громадянського суспільства, готова поділитися власним досвідом надання послуг. Зокрема, які необхідно внести зміни до статуту, щоб здійснювати підприємницьку діяльність. Також у якості прикладу можна подивитися на сайті організації окремий розділ «Послуги», який містить цільові аудиторії та види послуг, які їм пропонують. Ось декілька загальних рекомендацій від ГО «Точка доступу»:

Источник: https://acmc.ua/neprybutkovist-vs-samookupnist-chy-mozhut-gromadski-organizacziyi-zaroblyaty-vlasni-koshty/
© АКМЦ