У Соледарі у дітей формують навички безпечної поведінки, використовуючи гаджети та 3D-принтер

17 Жовтня 2021

Уроки безпеки за новими стандартами проходять у школах Соледару. Замість звичайних лекцій дітям показують, як працює пожежна машина та розповідають, як діяти під час надзвичайної ситуації. Також вони грають в інтерактивну вікторину. Третьокласник Артем Гаврильченко вперше на такому занятті. Каже, не очікував, що буде настільки цікаво і зрозуміло.

«Я не очікував того, що буде пряма презентація того, як воно працює на самій пожежній машині. Наприклад, той же самий вогнегасник, або пожежні рукави. Мені це дуже сподобалось. Мене це вразило тим, що це було несподівано. Тому що я думав, що нам тут все тільки розповідатимуть. А тут, як кажуть, до всього можна торкнутися. Це класно, адже коли наглядно все показують, стає зрозуміліше, як воно працює. І якщо хтось збирається стати пожежником, то він вже буде знати, як все влаштовано.»

Рятувальники не тільки показали школярам спеціальний автомобіль, а і продемонстрували його можливості з гасіння вогню. Заодно і нагадали, як не допустити пожежі, та що робити, коли вже загорілося. Це дуже важливо, адже через дитячу безпечність, нерідко трапляються складні пожежі, каже головний інспектор із запобігання надзвичайним ситуаціям Бахмутського районного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій Станіслав Балдін.

«Робота з дітьми це один з головних напрямків нашої роботи. Навчати цим правилам треба з малого віку. Бо вони таким чином запам’ятовують елементарні правила, які зможуть використовувати. Спілкуватися з дітьми нелегко, бо вони ще не повністю розуміють правильність своїх дій і на завжди розуміють наслідки порушень правил пожежної безпеки.»

Також дітям запропонували он-лайн вікторину. Отримували питання та давали відповіді діти за допомоги планшетів. Також Старшокласники за допомоги спеціальних програм намалювали деталі для пожежних і рятувальних машин. Коли їх роздрукують на власному 3D-принтері, малеча зможе не тільки зібрати їх, але і грати та нагадувати собі правила пожежної безпеки. Таку ідею запропонувала місцева вчителька та громадська діячка Наталія Тищук.

«Засоби, якими зараз ми дітям розповідаємо про необхідні речі, вже застарілі для їхнього сприйняття. Тому часто їм не дуже цікаво. Саме тому потрібно робити щось нове. І головне потрібно давати їм інструмент для того, щоб вони самостійно створювали для себе ігри на тему безпеки. А не тільки принесли, поклали і забули. Прості бесіди уже не цікаві дітям. І не весь наочний матеріал також сприймається зараз правильно. Діти зараз краще сприймають те, чим вони користуються. Це інтернет, якісь гаджети, це рухливі швидкі ігри. Старшим дітям також не цікаво просто подивитись пожежну машину. Їм потрібно буде проаналізувати, що там всередині, виготовити на принтері ці іграшки, можливо розробити правила. А малеча зможе цим гратися.»

Нові підходи педагогів рятувальники схвалюють. Кажуть, що вперше бачать такий незвичайний підхід вчителів до уроків безпеки.

«Я нещодавно дізнався про таку програму, але я вважаю, що вона буде корисною і позитивно себе проявить. Тому що дитини запам’ятовує інформацію в інших вимірах та мислить іншими категоріями, ніж дорослі. Такі заняття розвивають логіку, і діти вже розуміють не лише те, що не можна бавитись сірниками, а і яку небезпеку це принесе, і як складно буде потім рятувати життя людей.»

Аби втілити цей проект у життя Наталія Тищук написала заявку на міні-грант до ПРООН. Там закупили планшетні комп’ютери і 3D-принтер. 

Це не перша ініціатива і не остання, каже вчителька, адже люди потроху стають більш активними і долучаються до такої громадської діяльності.

«У нас є коло однодумців, і активних мешканців міста, які один одному допомагають, відкривають свої соціальні майстерні, де можна звернутися. Ми будемо невдовзі разом виготовляти, так звані, «бібліошпаківні». Тобто наші волонтери разом з дітьми створять декілька таких поличок для книг, і розмістять їх по всьому місту. Такі невеликі спільні активності об’єднують людей. Головне, щоб люди бачили, що від цього є результат», – каже Наталія Тищук.

Соледар місто невелике, тому навіть маленькі інфраструктурні зміни тут відчутні та помітні. Активісти впевнені, що такими невеликими кроками разом вони зможуть змінити якщо не всю інфраструктуру міста, то хоча б покажуть людям, що все залежить від них самих. 

Матеріал підготовлений у межах проєкту «Підсилення потенціалу ОГС у здійсненні аналізу, моніторингу та оцінки громадських ініціатив та поширення кращих практик», що реалізується ГО «Точка доступу» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.