Завдяки фінансуванню з Державного фонду регіонального розвитку на Донеччині та Луганщині реалізується ціла низка різноманітних проектів. Ремонти дитячих садочків, лікарень, будівництво мостів, реконструкції парків та інших інфраструктурних об’єктів – доволі короткий перелік того, що відбувається завдяки коштам з ДФРР. Проте, на Донбасі також помітні позитивні зміни і завдяки фінансовій та інституційній підтримці міжнародних програм та донорів. Представники громадських організацій активно залучають ресурси аби розвивати свої громади та змінювати умови життя в містах, селах, об’єднанних територіальних громадах. Тому навички з написання проектів нині є над актуальними, а відповідно – тренінги з підготовки проектів користуються попитом та залишаються затребуваними як серед представників неурядових організацій, так і серед представників влади.
Завдяки проекту «Програма співпраці громадськості та органів місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях», що реалізовується громадською організацією «Точка доступу» в партнерстві з ГС «Форум НДО в Україні» за підтримки Посольства Великої Британії в України у Покровську, Сєвєродонецьку, Дружківці та Краматорську пройшла низка тренінгів щодо написання проектів задля ефективного залучення ресурсів. Окрема увага, під час цих заходів, приділялась підготовці проектів до Державного фонду регіонального розвитку. То ж аби всі, кого цікавить ця тематика, могли ознайомитись з рекомендаціями тренерки, експертки з підготовки проектних заявок розвитку громад Руслани Стасюк.
«Якщо ви плануєте підготувати проекту пропозицію до ДФРР, необхідно пам’ятати про два основних критерії, яким ваш проект має відповідати. Він має фокусувати на вирішенні конкретної проблеми та сприяти розвитку вашої громади. Доволі часто подаються креативні, цікаві проекти, але вони не мають чіткої проблематики, через це – вони не і не отримують підтримки», – акцентує пані Руслана.
За словами Руслани Стасюк, первинно, коли започатковувався відповідний конкурс, передбачалося, що за рахунок коштів ДФРР будуть фінансуватись проекти, які будуть розвивати громади, підсилюватимуть їхній економічний потенціал. «Дійсно, значно простіше прописати проект, в якому описується конкретна локальна проблема (необхідність ремонту школи, дитячого садочку). Тому, серед проектів, що надходять до фонду, домінують власне такі проекти. А ось написати проект, що розвиватиме місто чи регіон – ось із цим значно складніше. І на такі проекти – є попит. Завдяки ДФРР можна реалізувати ініціативи, спрямовані на розвиток туризму, освітні програми, завдяки яким, наприклад молодь зможе максимально реалізувати свій людський потенціал, а подібними проектами можуть бути ті, що розвивають бізнес середовище, сприяють профорієнтації, тощо», – певна пані Руслана.
Необхідно пам’ ятати, що ДФРР – це не лише ремонти та будівництва. «І не зважаючи на те, що зараз втілюються саме такі проекти, це не буде тривати вічно. З часом вимоги до проектів ставатимуть більш жорсткішими. Зараз, за кожним регіоном закріплюється певна сума, яку цей регіон має освоїти, тобто використати до кінця року. І часто подаються пропозиції, які іноді називають проектами однієї платіжки. Це один вид робіт – будівництво чи реконструкція. А ось в Європейській практиці не має такого, що саме всі кошти потрібно використати. Там підтримуються проекти, що максимально відповідають критеріям та очікуванням конкурсу, а решта ресурсів переноситься на інший рік або на інші напрямки. Певна, з часом подібний підхід буде втілено і в Україні. Тому представникам влади вже нині треба змінювати свій фокус уваги та подавати проекти, що розвиватимуть громаду», – рекомендує Руслана Стасюк.
І як би тривіально не звучала наступна рекомендація, але вона є вкрай важливою та озвучується експерткою не безпідставно. «Раджу ретельно вивчати критерії конкурсу, рекомендації щодо заповнення аплікаційних форм, і ,власне, якісно її заповнити. Бо дуже часто буває, що ідея проекту – гарна, а просто детально не розписані результати, які будуть отримані, не вистачає кількісної інформації в проекті , і через це проекти не набирають достатньої кількості балів», – підсумували Руслана Стасюк.