Декларації яких депутатів Краматорської міської ради важко розшукати в єдиному державному реєстрі?

25 Вересня 2017

декларування

«Атестація» депутатів Краматорської міської ради триває. Цього разу аналітики громадської організації «Точка доступу», що реалізовує відповідну ініціативу в місті, оцінювали діяльність народних обранців за критерієм «Подання електронних  декларацій».

Чому ж фокус уваги по цьому показнику є важливим в оцінці діяльності місцевих депутатів? За словами Анастасії Матвієнко, керівника проектів Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» (організації, яка ініціювала відповідну «атестацію»)  єдиний державний реєстр декларацій містить велику кількість інформації, що ускладнює процес пошуку відповідних даних. «Зокрема, на цьому ресурсі не передбачена можливість категоризації для депутатів місцевих рад. Наприклад, людина хоче знайти декларації депутатів Краматорської міської ради. Зараз є можливість вводити запит тільки на прізвище кожного окремого депутата. У відповідь на такий запит можна взагалі нічого не отримати, тому що може бути зроблена елементарна помилка в імені чи прізвищі» – акцентувала Анастасія. – «Проте, розкриття інформації про фінансовий стан обраних осіб, до яких відносяться і місцеві депутати, є всесвітнім стандартом Гарного Управління та сумлінності публічних осіб. Крім того, відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації”, зміст декларацій (крім персональної інформації), не може бути обмежена в доступі. Власне, при наявності офіційного сайту ради, було б корисно оприлюднити декларації разом з іншою важливою інформацією про членів ради. Тим більше, що така практика в Україні вже є. В якості альтернативи, депутати могли б оприлюднити таку інформацію на своїх сторінках в соціальних мережах, на веб-сайтах партій. Будь-яка спроба з розширення каналів поширення публічної інформації про депутатів – це крок до збільшення довіри виборців до народних обранців, а, отже, і більш ефективного представництва інтересів виборців в місцевих радах», – певна А. Матвієнко.

В свою чергу, оцінка подання декларацій депутатами Краматорської міської ради показала наступне: до 1-го квітня 2017 року декларації подали 30 із 42 (72%) депутатів, інші 12 (28%) подали декларації до 1-го травня 2017 року. «Провівши моніторинг та контент-аналіз декларацій депутатів в єдиному державному реєстрі, можна зробити висновок, що не всі депутаті дотримались чітких інструкцій її заповнення, та зробили чимало помилок в заповненні декларацій», – розповів аналітик ГО «Точка доступу» Ілля Перекрестов.

За словами аналітика, 5 із 42 (11%)  депутатів зробили помилки у заповнені прізвища ім’я та по-батькові у єдиному державному реєстрі. «Помилки допустили наступні депутати: Сапетко Ігор Валерійович (політична партія «Наш край) – прізвище, ім’я та по-батькові написано на російській мові, Скачко Віталій Олександрович (політична партія «Опозиційний блок») – ім’я написано з двома літерами «і», Сташкевич Ігор Ігорович (політична партія «Партія пенсіонерів України») – прізвище, ім’я та по-батькові написано на російській мові, Шихов Олександр Валерійович (політична партія «Наш край») –  Шорнікова Олена Олександріна (політична партія «Опозиційний блок») – прізвище написано на російській мові», – розповів Ілля Перекрестов.

В ході підготовки відповідного матеріалу, команда ГО «Точка доступу» відвідувала депутатські приймальні та, скориставшись нагодою, поцікавилась у обранців чи повинні депутати розміщувати свої декларації крім держреєстру в інших відкритих джерелах або соціальних мережах? «Я думаю, що це за бажанням, я свої розмістив на фейсбуці», – відповів Валерій Власенко. В свою чергу Кисліцина Лілія  вважає, що «враховуючи ситуацію, в який ми зараз знаходимося, Антитерористична операція на сході України, і та кількість зброї, що знаходиться у вільному доступі у людей, задля особистої безпеки я би не хотіла розміщувати на власних соціальних акаунтах інформацію щодо декларування. Вся інформація знаходиться у вільному доступі на офіційному сайті Єдиного державного реєстру декларацій, і будь-яка особа може в будь-який час вільно нею користуватися, тому я не бачу необхідності в розповсюдженні інформації на особистих сторінках в соціальних мережах».

В свою чергу, ГО «Точка доступу» поцікавилась у 10 мешканців Краматорська стосовно того, що їм відомо про публічне оприлюднення електронних декларацій депутатами міської ради, чи є дана форма звіту актуальною для громадян?  Найбільш розповсюдженими були наступні відповіді: «Нажаль, часу для ознайомлення з усіма деклараціями у  мене не має, але ця інформація є цікавою» . «Мені здається, що це було необхідним в сучасній ситуації, бо дана фінансова форма звіту – є відповіддю на безліч запитань, що виникають у кожної мислячої людини».  Більшість схилилась до думки, що дане впровадження є великим кроком на зустріч до прозорості  влади, а саме діяльності місцевих рад. В свою чергу, респонденти не вважають, що пошук звітності – є проблемою, але на додаткове питання: «Чи варто депутатам місцевих рад публікувати свою звітність в соціальних мережах, наприклад  власних сторінка у фейсбук?» – відповіли: «Так, звісно, бо це зручно».