2017 рік був досить плідним для розвитку громадянського суспільства на сході країни-експерт Світлана Ткаченко

29 Грудня 2017

2017 рік був досить плідним для розвитку громадянського суспільства на сході країни-експерт Світлана Ткаченко

Завершується 2017 рік і хочеться трошки озирнутися назад, подивитись на пройдений за рік шлях та на звершення і досягнення, які відбулись в громадському секторі регіону за цей рік.

Можна з впевненістю сказати, що цей рік був досить плідним для розвитку громадянського суспільства на сході країни, він заклав базу для подальшої роботи в цьому напрямку.

По-перше, починаючи з грудня 2016 року та до червня 2017 в східних областях країни були затверджені обласні цільові програми розвитку громадянського суспільства.

Першими серед східних регіонів Програму прийняли в Дніпропетровській області 2 грудня 2016 року, в лютому Луганська область отримала затверджену обласну цільову програму, в квітні затверджена програма розвитку громадянського суспільства з”явилась в Харкові, і в червні затверджену обласну цільову програму розвитку громадянського суспільства отримала Донеччина. Тобто рік почався з декларації співпраці та намірів стратегічного розвитку громадянського суспільства.

В свою чергу кроки до співпраці на локальному рівні почали робити і громадські активісти та інститути громадянського суспільства. Так на Донеччині та Луганщини протягом року за підтримки Програми розвитку ООН відбувався процес розробки Статутів громад, а також розробки та оновлення стратегій розвитку в об”єднаних територіальних громадах. До складу робочих груп по розробці статутів громад активно залучалися громадські активісти, що сприяло прозорості процесу, налагодженню діалогу на локальному рівні та включенню сучасних форм локальної демократії в документи. Що ж стосується роботи над розробкою та оновленням стратегій розвитку об”єднаних територіальних громад Донеччини та Луганщини, то в цьому процесі громадськість не лише активно брала участь на місцевому рівні, а й цей процес на замовлення та за фінансової підтримки ПРООН виконував Консорціум громадських організацій, які об”єднали свої зусилля та експертний потенціал для роботи на спільний результат.

Цього року також проходило багато спільних навчань для представників органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства, стажувань та навіть конкурсне фінансування на спільне вирішення актуальних проблем громади на локальному рівні. Цю діяльність підтримували і НГО-Форум та Британська рада, і Національний фонд сприяння демократії, і інші донори. Головне – це було бажання працювати в співпраці та робити позитивні зміни в громадах.

Все це привело до того, що в східних регіонах актуальними стали питання запровадження бюджетів участі, як однієї з форм активного залучення громадян до вирішення місцевих проблем.  Те як ця форма активно почала свій шлях по громадам Донеччини та Луганщини показує, що збільшується довіра між органами місцевої влади та громадськістю, влада починає делегувати громадськості не лише вирішення проблемних питань, а й бюджетні кошти для цього. Окрім того, мешканці громад самостійно визначають що для них найактуальніше на поточному етапі, долучаючись до голосування за проекти. Процес розробки документів почав мандрівку регіоном, тож очікуємо в наступному році розширення кількості громад, де замисляться про важливість використання такого інструменту. А також будемо очікувати корисних та яскравих проектів, щоб надихати тих, хто ще вагається чи потрібен їм громадський бюджет.

Але громадськість не лише працювала цього року над зовнішними питаннями в громадах, а й однією з тенденцій року стала увага організацій громадянського суспільства до підвищення інституційного потенціалу НУО. В цьому році надавалось багато можливостей для навчання з стратегічному плануванню діяльності НУО, залученню та управлінню фінансами в організаціях, розвитку адвокаційних спроможностей неурядових організацій, розробці та управлінню проектами тощо. Протягом року такі можливості для громадських активістів східних регіонів надавали як українські недержавні організації (БФ “Право на захист”, ГО “Точка доступу”, ГО “Тамариск” та інші), так і міжнародні фонди та організації (“Форум НДО в Україні”, Представництво ЕС в Україні та ін) . І активісти активно навчались та впроваджували отримані знання в діяльності організацій.

Ще одним подарунком для розвитку громадського сектору став посібник “Про організаційний розвиток простою мовою” що було розроблено та видано для НУО Програмою розвитку ООН, та презентації якого відбулись в жовтні-листопаді 2017 року. Сподіваюсь, в 2018 році ця тенденція продовжиться і неурядові організації продовжать приділяти увагу своєму розвитку для сталого зростання та налагодження своєї системної роботи. Тому що, на мій погляд, справжнє рівноцінне партнерство можливо між владою та організаціями громадянського суспільства буде розвиватися лише тоді, коли і НУО, і влада будуть розуміти важливість співпраці та будуть мати потенціал для такої співпраці.

В той же час на Донеччині та Луганщини громадські організації в цьому році досить активно налагоджували співпрацю та об”єднували свої зусилля для більш ефективної роботи на благо своїх цільових аудиторій. Так в цьому році в регіоні продовжували працювати партнерства, що були створені в 2014-2015 (“Українська регіональна платформа громадськіх ініціатив”, Коаліція “Справедливість заради миру на Донбасі”, Коаліція “За право голосу ВПО”, ін.), та з”явились нові партнерства та коаліції. Зокрема 27 вересня 2017 року створено коаліцію “Громадський пояс Донбасу”, яка має на меті розвиток громадянської активності для підвищення якості життя мешканців Донеччини та Луганщини. Коаліція продовжує працювати та, сподіваюсь, в 2018 році її діяльність також сприятиме розвитку громадянського суспільства регіону.

Чим же завершувався такий насичений для громадянського суспільства регіону рік? А завершувався він не менш насиченим підбіттям підсумків. З другої половини листопада до середини грудня один за одним відбувались Форуми в Святогірську, Краматорську, Дніпрі, Северодонецьку, а також НУО та ОМС регіону запрошували до Києва та інших міст України. Приємно, що на багатьох з цих заходів були присутні як представники громадянського суспільства, так і представники влади та місцевого самоврядування. І хоча ці платформи для спілкування та підбиття підсумків в більшості фінансувалися міжнародними донорами, і поки що ми не створюємо подібні формати для спілкування влади та громадськості за рахунок коштів бюджету, дуже важливо що таки платформи вже є! На Форумах обговорювалась реформа децентралізації, її перспективи та виклики, залучення громадян до участі в місцевому самоврядуванні в контексті реформи, нові та вже існуючи інструменти участі громадян та багато інших важливих питань регіону. І нехай ще існує багато питань та гострих точок для дискусій, цей діалог почався. І я дуже сподіваюсь, що саме в форматі діалогу ми в наступному році продовжемо практику співпраці для розвитку наших громад! Я сподіваюсь, що ця співпраця буде розвивати взаємодовіру та  взаємоповагу між владою та громадськістю. І ми знайдемо порозуміння і в питаннях прозорості та відкритості, адекватності діяльності та звітності, та в інших питаннях, які на сьогодні залишаються ще невирішеними, але дуже актуальними.

 

 

 

Заступниця голови координаційної ради  сприяння розвитку громадянського суспільства у Донецькій області, Голова Правління ГО “Точка доступу” Світлана Ткаченко